Atak USA 12.04.2018

Wszyscy widzimy absurdalność tego ataku USA. Bezsensowność tych fajerwerków polega nie na tym, że zła Północ zaatakowała biedne Południe, bo kryteriami ekonomicznymi nie da się wyjaśnić wszystkiego, co się dzieje w sprawach międzynarodowych. Kryteria ekonomiczne, podobnie jak inne racjonalne uwarunkowania, stanowią tylko część rzeczywistości. Nie wiem, czy nienawiść – umiejętnie podsycana przez strony – nie stanowi istotniejszego czynnika w ME. Trudno powiedzieć, żeby Rosja działała racjonalnie, czy tym bardziej kierowała się kryteriami ekonomicznymi. Przecież, gdyby działali racjonalnie, to by mieli kraj mlekiem i miodem płynący. A oni są tam głównym aktorem.

Chodzi o to, że ten atak, to czysty marketing polityczny. Pierdnięcie, za którym nic nie idzie. Gdyby zniszczyli jakieś istotne cele, na przykład należące do Iranu, to moglibyśmy się zastanawiać, czy to to działanie było sprawiedliwe, czy nie. Teraz nie ma się nawet nad czym zastanawiać. Można tylko płakać przez łzy. Oczywiście lepiej, żeby tego ataku nie było i szkoda nawet tej trójki ludzi, którzy zginęli w bezsensownym ataku. O uzasadnionym ataku można by też rozmawiać, gdyby Amerykanie zajęli część terytorium i wzięli za niego odpowiedzialność. Od paru lat dużo czytam o ME i widzę, że tam nie ma rozwiązań idealnych, ale mogą być znośne. Ja bym się na przykład cieszył, gdyby Izrael zajął teren do Damaszku i na wschód od niego (Guta). Z jednej strony to by był akt agresji, ale z drugiej strony oznaczałoby to życie dla mieszkańców.

Codziennie czytam coś o Izraelu i jego sąsiadach i im więcej czytam, tym bardziej zdaję sobie sprawę z zawiłości sytuacji i winie Europy za to całe bagno w ME. Po tym, co Europa ( a ostatnio też USA) w tamtym rejonie zrobiła niemieszanie się oznacza wyłganie się z odpowiedzialności. Taki sam wydźwięk mają nawoływania pacyfistyczne względem tamtego rejonu. Żeby cokolwiek sensownego zrobić w Syrii, należałoby najpierw obalić morderczego kacyka, wprowadzić hegemonię, wytłuc zwolenników kacyka, zreindoktrynować ludność i bardzo stopniowo wprowadzać demokrację. Tylko że tu znowu mówimy o jakimś działaniu racjonalnym, które byłoby pożądane. Działanie o tyle trudne, że już jedna szansa została zmarnowana przez Obamę. On, przez zaniechanie działania, ponosi bezpośrednią odpowiedzialność za obecne morderstwa w Syrii. Gdyby w Europie była wola polityczna, to z Rosją też można się dogadać bez wojny. Tylko z Rosją trzeba rozmawiać z pozycji siły, czyli trzeba najpierw taką siłę (militarną) zmontować. Wtedy można ich zmusić – niech zajmą część Syrii i ponoszą odpowiedzialność, albo niech wyjdą. Teraz jest trudniej, niż parę lat temu, gdy okazję zmarnował Obama. Zachodzi pytanie, czy Europa już padła u stóp Putina? Czy już zupełnie zniewieściała? Brak współdziałania Europejczyków na płaszczyźnie militarnej oznacza poddanie się najpierw Putinowi, a później Chinom. I sprawiedliwość społeczna ma tu niewiele do powiedzenia, bo żadne z tych państw nie pozwoli sobie na rewolucję proletariacką.

EC-Admin

comments
 • Nie, nie wszyscy widzimy absurdalność tego ataku. Punkt widzenia ostrzeliwanych, wyrażony na stronie FB “The Syrian Campaign” jest taki (cytuję fragment): 4) A plea for people reacting in Europe and the US to remember that if you want to be “anti-war” that starts with supporting Syrians struggling for freedom after their own government declared war on them. So please don’t protest these strikes aimed at saving lives if you’ve remained silent on the 10,000s Russian + Regime airstrikes that are leading cause of civilian deaths.

  Odpowiedz
  • Ja się nie wypowiadałem w sensie pacyfistycznym. Uważam, że potrzebne jest znacznie większe zaangażowanie z militarnym i naziemnym włącznie. Nie ma sensu, poza marketingowym, odizolowany atak lotniczy. No chyba, że to jest przygrywka do faktycznego zaangażowania w obalenie Asada i Ruskich. Tylko nic na to nie wskazuje. Zniszczyli magazyny broni chemicznej, gdzie broni chemicznej nie było, rąbnęli w lotnisko, ale nie rozwalili pasów startowych, itd. Militarne znaczenie ataku bliskie 0.

   Odpowiedz
 • Dobre podsumowanie: https://leilashami.wordpress.com/2018/04/14/the-anti-imperialism-of-idiots/

  Odpowiedz
 • Leave a Reply

  Create Account  Log In Your Account  %d bloggers like this: